Bo’s Burgers currently produces and sells 12,000 burgers per month with the following costs:

Variable costs $2.55 per unit Fixed costs $60,000

Bo has recently switched food suppliers and anticipates that variable costs will decrease by $0.25 per unit. In addition, Bo has renegotiated his store lease and fixed costs will be dropping by $8,000 per month.

Bo anticipates selling 12,300 burgers during the month of July. What will be his estimated total costs during July?